Dice & Sorcery

A gondolkodó geekek blogja

Limanowa - új magyar fejlesztésű játék a Kickstarteren
A háború nem játék?!

pic3482123.jpg

 Az elmúlt években jó néhány sikeres Kickstarter kampányt tudhat maga mögött pár magyar fejlesztésű játék. Lásd [Redacted], Trickerion, Saltlands, Ave Roma… Talán ez adhat bátorságot több tervezői hajlammal megáldott játékosnak, hogy szintén fejlesztésbe fogjanak és Kickstarterre vigyék az ötletüket, ennek viszont mic csak örülni tudunk. A legújabb alkotás a Heroes of Limanowa, amely a limanovai csatát hivatott feldolgozni.

A limanovai csata 1914. november 28. és december 18. között zajlott Galíciában, Limanowa mellett zajlott le, melynek során az osztrák-magyar csapatok megállították, és a Dunajec folyó mögé vetették vissza a Krakkó irányába áttörni készülő orosz csapatokat. A csata hadászati jelentősége abban állt, hogy a támadásban lévő „orosz gőzhengert” itt állították meg. További lélektani hatása az volt, hogy a magyar földre betörő oroszokat visszavetették és ezt követően harminc évig nem tudott orosz sereg Magyarországra támadni. A lengyelek is nagy jelentőséget tulajdonítanak a győzelemnek, hiszen úgy tartják, hogy a magyar huszárok mentették meg őket az orosz uralomtól.

 A játékot alapvetően négy főre tervezték, de a kettő-három játékos variáció is megtalálható a szabálykönyvben. Két csapat áll egymással szemben: délen, illetve nyugaton az osztrák-magyar csapatok állították fel védelmi vonalaikat, míg észak-kelet irányból törnek hazánkra az orosz haderők. Egy oldalon belül mindkét játékos saját hadtestnek parancsol, amelyeket lehetőleg összehangoltan próbálnak győzelemre vezetni. A játék célja elég egyértelmű: foglaljuk el a stratgéiai jelentőségű pontokat (ezek különböző városok a térképen) vagy iktassuk ki az ellenfél egyik hadtestét (az egyik játékos összes egységét).

 pic3229655.jpg

Játékmenet

A játékban a jáékossorrend előre meghatározott, az a játékos kezdi a játékot, aki a Orosz VIII. Hadtestet vezeti, és ez igaz minden fordulóra is. Pontosan lehet tudni, ki ki után fog következni, mi az események lefolyási sorrendje. Egy játékos köre 3 fázisra van osztva: nyitó, közép és záró fázis, amelyek az akciókártyák miatt fontosak. Bizonyos kártyákat csak megfelelő “napszakban” lehet kijátszani. A játék elemi része a közép részben zajlik, ahol az épp soron lévő játéks felállít egy műveleti tervet, ezt megjelöli a térképen, majd végrehajtja. Fontos: a műveleti terven a végrehajtás során már NEM lehet változtatni. Ezt úgy kell elképzelni, hogy Puskás Ferenc alezredes megírja az aznapi parancsot, azt a lovas futár kiszállítja, a tizedes meg végrehajtja, ellent mondásnak helye nincs!

 Említettem már, hogy ez egy hadijáték? Szóval a ‘Limanova’ arról szól, hogy csatázunk. Nagyon rá kell menni a pontgyűjtésre, diplomáciai kontaktust viszont nincs sok értelme létesíteni. Ide elkötelezett stratégák kellenek, mert annak kell lenni, ha nyerni akarsz. Így tehát az egyik legfontosabb akció a harc. Ezen felül mozgathatjuk még az egységeinket gyalogosan vagy vonattal, illetve használhatjuk a tüzérségünket. Mivel a vasút egy hatékony és költséges utaztatás, így ezzel csak korlátozott számban számolhatunk.

 Alapvetően három típusú egység található a játékban: gyalogos, lovas és tüzérség. Ezekből aztán több altípus jelenik meg az egyes hadtesteknél, így mindenki kicsit máshogy fog játszani, hogy egységei előnyét a legjobban ki tudja használni. Minden egység kicsit más speciális képességekkel rendelkezik, amelyek a megfelelő helyen komoly előnyhöz tudják juttatni a parancsnokát. A játék minifigurákkal érkezik, ahol minden típsnak külön modellje lesz. Persze, aki nem annyira érdekelt a plasztik figurákban, az használhatja majd a karton korongokat, amelyek egyik oldalán grafikus megjelenítés, míg a másikon a harcászati egység szimbóluma található (érdemes talán azokkal játszani  az elején, mert sokkal jobban külön lehet választani az egységeket).

A csata viszonylag egyértelmű és célra törő. Minden egység rendelkezik támadó, védekező és életponttal. Ezek a különböző környezeti tényezők hatására (értsd: terepviszonyok, időjárás) megváltozhatnak. Számításba vesszük még a speciális képességeket és így kapunk egy támadó/védekező számpárost.

 Egy egyszerű példa: Legyen a támadó értéke 15 és a védekező értéke 4. A támadásból kivonjuk a védekezést és ez lesz a célszám: 15-4=11. Ezután egy hatoldalú kockával kell dobnunk, és ha a dobás értéke kisebb vagy egyenlő a célszámmal, akkor a védekező sérül. Ha a célszám - ahogy esetünkben is - nagyobb mint hat, addig vonunk le hatot, amíg egy hatnál kisebb számot nem kapunk. Minden ilyen levonásért a védekező egyet sérül. Amennyiben egy egység négyet sérül, le kell venni a pályáról, vagyis megsemmisült. Ellenkező esetben kis karton tokennel jelezzük, hogy milyen sérülési szinten áll az egység.

 Tehát így pusztítják egymást a felek, amíg az egyik oldal eléri a győzelmi kondíciókat. Ez mint említettem vagy az egyik játékos egységeinek a teljes eliminálása vagy a megfelelő taktikai/stratégiai célpontok elfoglalása. Ezek a célpontok azért érdekesek, mert utánuk az elfoglaló játékos egyszer jutalmat kap, ez általában akciókártya, amely a játék egyik legértékesebb valutája.  

Vélemény

A Limanowa nem egy könnyű játék, ezt meg kell mondjam. Legalábbis nem nem fogsz vele csak úgy vasárnap délután a családdal leülni és egy órácskát játszani. Ehhez bizony más körülmények és elkötelezett játékostársak kellenek. Mivel rengeteg különböző egység van a játékban, amely mindegyike kicsit máshogy funkcionál, szükség lesz egy-két játékra mire minden részletét megismeri az ember. A játék tervezői egy kis kiegészítő füzetben is gondolkodnak, amely rövid szcenáriókat tartalmaz, hogy lépésről-lépésre lehessen a játékot megismerni és egyszerre zúduljon a majdnem 50 oldalas szabályfüzet a delikvens nyakába. Viszont ha az ember rászánja a megfelelő idő és energiát, egy nagyon “barátságos” stratégiai játékot kap. Konfrontációban nem lesz hiány, és igazi plusz, hogy minden oldalon két játékos foglal helyet. Hogy mennyit kommunikálnak játék közben, rájuk van bízva, de ugye minden amit egymásnak mondanak, azt a másik fél is hallja. Mikor szükséges és mennyit kell mondani ahhoz, hogy megfelelően sikerüljön a haditerv?

Az első játékoknál bizony hosszabb, akár 3-4 órás játékidőre is lehet számolni, utána a játék ismeretével ez kicsit felgyorsul, de azért így is a 2+ órás játékidőben kell gondolkodni. Én állítom, hogy a világuniverzumban nincs olyan kártyapakli amely nem ellenem szövetkezett volna, így személy szerint itt is a bajban voltam az akciókártyákkal és folyamatosan úgy éreztem, hogy a másik félnek mindig jobb lapjai vannak. Feltételezem, hogy csak jobban kell ismerni a lapokat és a játékot magát, hogy az ember tudja, melyik lapot mikor érdemes kijátszani, valami NE hagyjuk az ellenefelet laphoz jutni. Ezen túl a játék számomra kiegyensúlyozottnak tűnt, nem éreztem, hogy bármelyik játékos erősebb egységekkel vonult volna hadba.

Röviden: egy igényes grafikával elátott, igazi hadijáték amely a magyar történelemre alapozza magát. Hosszú, de mély játékmenet sok lehetőséggel. Jah és minik!

 Ha téged is érdekel, támogathatod a tervezők Kickstarter kampányát az alábbi linken. Mivel mi egy prototípussal játszottunk, így kisebb módosítások előfordulhatnak. Én mindenesetre sok sikert kívánok a kampányhoz és remélem, egy újabb magyar játékkal bővül a piac.

 pic3471033.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://diceandsorcery.blog.hu/api/trackback/id/tr5412374533

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2017.03.27. 15:06:52

Az ilyen komplex játék az, amit tipikusan nem táblás játéknak kell megcsinálni szerintem. A gép mindent kiszámol és megcsinál helyetted.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2017.03.27. 15:07:30

Az ilyen komplex játék az, amit tipikusan nem táblás játéknak kell megcsinálni szerintem. A gép mindent kiszámol és megcsinál helyetted, nem a játékosra tolja ezt a terhet.

GladiatorGamesltd 2017.03.28. 23:44:05

Szia!
Annyira nem komplex azért, hogy ne lehetne fejben tartani :) Eddig erre annyira nem panaszkodtak a teszterek. Ráadásul sokkal nagyobb élmény 3 hús vér emberrel játszani, mint a gép ellen.

Facebook oldaldoboz

Utolsó kommentek

süti beállítások módosítása