A mai napon lát napvilágot az az indie kalandjáték, amit volt alkalmunk megjelenés előtt tesztelni, és amit azóta várunk, hogy az első információmorzsák felbukkantak róla a virtuális térben.
A The Darkside Detectvie egy old school point and click kalandjáték, ami olyan klasszikusok hagyományait követi, mint a Monkey Island a Space Quest vagy a Sam & Max. Ugyan nem is olyan régen kaptunk már egy jókora nosztalgiafröccsöt a Twimbleweed Park személyében, amit nem is más, mint a legendás Ron Gilbert kalapált össze nekünk, mondhatjuk, hogy a klasszikus kalandjátékokból sohasem elég… főleg azért, mert egy nagyon régóta (Kakapó szinten) döglődő, kihalófélben lévő fajról beszélünk…
A Darkside Detective Francis McQueen nyomozó és Dooley közrendőr paranormális kalandjait meséli el nekünk, két zsaruét, akiknek abban a szerencsétlenségben van részük, hogy felgöngyölíthetik Twin Lakes város senki másnak nem kellő, megmagyarázhatatlan eseteit.
A játék mindent a humorra épít és nagyon jól is teszi, hogy egy pillanatra sem veszi komolyan magát. A humora mégsem erőltetett vagy fárasztó, az pedig külön kellemes, hogy főleg popkulturális utalásokra alapoz. A sztori 6 külön bűnesetén keresztül
találkozni fogunk híres könyvek, filmek, videojátékok ikonikus alakjaival, de még valós személyek kísérteteivel is.
H.P. Lovecraft és E.A. Poe szelleme például azon veszekednek, hogy melyikük érti igazán a rettenet mivoltát, Douglas Adams közben Terry Pratchett-tel társalog önfeledten, miközben Mary Shelley az alagsorban kering ijesztő könyveket és kóboráramot kutatva… és ez csak egy apró részlet a játék második fejezetéből.
Zombi gengszterek, celebek szellemei, koboldok és tavi szörnyetegek... Lesz itt minden, amit csak el tudunk képzelni egy horror-paródiában, a showt mégis maga McQueen nyomozó és idióta segítője, Dooley közrendőr viszik el. Ugyan nagy mélységeket vagy komoly jellemfejlődést nem kell várnunk, elmebajos párbeszédeik hátukon viszik a produkciót és úgy is ismerősnek hatnak, hogy soha korábban még nem találkoztunk velük.
Készüljünk fel őrületes blődségre, pengeéles szarkazmusra és idegroppantó szóviccekre!
Kalandjátékok esetében nem mellékes a feladványok ötletessége és nehézsége. A hat rövid, ám egyre hosszabbra és hosszabbra nyúló epizódban különösen ötletes fejtörőkkel találkozhatunk, ebben a játék messze felülmúlja például a Timbeweed Park sokszor erőltetett és túlbonyolított feladványait, viszont a nehézséggel már akadtak gondjaim…
Illetve pont ez az, hogy nem akadtak, a fejtörők ugyanis 90%-ban első blikkre megfejthetők és csak egy ergya 10% jut arra a sorsra, hogy komolyabban el kelljen gondolkoznunk rajta.
Ez által, bár a hat külön epizód összességében egy elég hosszú játékot alkot, még a végén is úgy éreztem, mintha csak most indulna be az egész igazán. Ezt a képet erősíti az is, hogy ugyan van egy kerettörténetünk, a hat ügy mégis élesen elválik egymástól, így mindegyik filler-epizódnak tűnik, míg komoly, koherens történetet nem igazán kapunk velük. Ez betudható persze annak, hogy ez csak egy első évada egy hosszú sorozatnak, de akkor is jobban örültem volna, ha mondjuk McQueen nyomozó a Darkside-dal, azaz „a másik oldallal”, valamint másik oldali önmagával való kapcsolata valami komolyabb rejtélyt tartogat. De remélem nemsokára ezt is boncolgathatjuk majd a második évad során!
Amint az a képeken látszik, a grafika minimalista pixel art, azon belül is abból a fajtából való, ahol az arcoknak például már nem igen jutott már pixel, de a megvalósítás rettentően átgondolt és igényes, ráadásul nagyon is illik a The Darkside Detective egészét átható „egyszerű de nagyszerű” miliőhöz.
Összességében tehát a The Darkside Detective egy könnyű, nem túl hosszú, de eszméletlenül okos és vicces kalandjáték. Humor fronton megkaptam tőle azt, amit a Timbleweed Parktól vártam, van még viszont mit fejlődni nehézség, hosszúság és háttértörténet szempontjából, ezt nem is tagadom.
Mégis, mivel a játék fél-játék áron érhető el a Steamen, meleg szívvel ajánlom mindenkinek, aki szerette a klasszikus kalandjátékokat, de egyszerűsége miatt azoknak is, akik csak a humora okán tennének vele egy próbát.
Az ingyenes demó pedig innen tölthető le, szintén a Steam rendszeréből.
Ha csak kicsit lenne nehezebb és összetettebb, az év egyik legnagyobb meglepetéséről beszélnénk, ami így csak szimplán bazijó szórakozás lett a The Darkside Detective. Nem mintha ez nem lenne elég…
Varga Bálint Bánk
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.